Zrušenie oslobodenia od DPH pri dovoze tovaru do 22 €

Pozor! Menšie nákupy cez zahraničné e-shopy sú od júla 2021 o niečo menej výhodné. Novelou zákona bolo zrušené oslobodenie zásielok do 22 € od DPH.

Objednávanie tovaru cez Aliexpress, eBay a iných stránok z tretích krajín boli výhodné nakoľko platilo pravidlo, že ak zásielka nepresahuje sumu 22 € je oslobodená od DPH. Toto oslobodenie je ustanovené v § 48 ods. 2 písm. b a platí rovnako pre právnické osoby aj fyzické osoby. Tovar do tejto hodnoty je prepustený do colného režimu voľný obeh s oslobodeným od cla. 

Novelou zákona o DPH, ktorá začne platiť od júla 2021 sa ruší oslobodenie od DPH pri dovoze zásielok z tretích krajín bez ohľadu na to v akej hodnote táto zásielka bude. Dôvodom tejto zmeny je narúšanie hospodárskej súťaže, nakoľko dodávatelia z krajín mimo Európskej únie boli v tomto prípade zvýhodňovaní. 

Po zrušení tohto oslobodenia budú mať dodávatelia z krajín mimo EÚ a z krajín EÚ rovnaké podmienky pre dovoz tovaru. Po novele tohto zákona bude potrebné z každej takejto zásielky zaplatiť DPH pri dovoze. Clo sa bude vzťahovať len na zásielky, ktorých hodnota presiahne sumu 150 €. Existujú aj výnimky, pri ktorých nebude platiť oslobodenie od cla do sumy 150 € ak pôjde o zásielky, ktoré sa budú týkať alkoholu, parfémov a toaletných vôd, tabakových výrobkov a tabaku. 

Základom dane pri dovoze tovaru je colná hodnota tovaru, ktorá môže byť navýšená o dane, clá a iné poplatky, ktoré súvisia s prepravou a obstaraním tovaru a boli splatné v zahraničí ak o túto hodnotu ešte neboli navýšené.

Čo hovoria naši klienti?

"Spolupráca s Natáliou Urbánek splnila všetky naše očakávania. V odbornosti, prístupe, ale aj ochote vždy nájsť potrebné informácie."

Tomáš Lukáč a Kristián Boka
Apartmet Holdings Slovensko s.r.o.

VIAC >

„Odporúčam služby Natálie Urbánek, mám v nej 100 % dôveru, že moje účtovníctvo je v správnych rukách.“

Gabriel Juriš
G&J Finance Consulting

VIAC >

„So službami Ing. Natálie Urbánek som nadmieru spokojný. Vysoká odbornosť, flexibilný a ľudský prístup. Môžem len odporúčať.“

Bc.Martin Nestor
Nestor Capital Investment s.r.o.

VIAC >

"On the whole, I am very satisfied with her and look forward to working with her for many years to come.“

Bernhard Rader
Aviation4Life s.r.o.

VIAC >

"Natália je priama, svedomitá, pracovitá. Priniesla nám novú chuť do podnikania, poriadok a oveľa pokojnejší spánok.“

Vlado Kýbl Mgr.Art.
konateľ, INLUX s.r.o.

VIAC >

Kontaktujte nás

    Zverte vaše ekonomické a daňové záležitosti do rúk profesionálom s bohatými skúsenosťami s vedením účtovníctva a daní, a vždy aktuálnym prehľadom v legislatíve. Zlepšíme finančnú situáciu vašej firmy a ušetríme váš čas a peniaze. 

    © CountOnUs s.r.o. 2021. Všetky práva vyhradené.

    crossmenuchevron-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram