Nadobudnutie tovaru zo zahraničia bez DPH

Ak chcete zo zahraničia nakupovať bez DPH, musíte byť platiteľom DPH na Slovensku a nadobudnutý tovar samozdaniť. Pokiaľ spĺňate zákonné podmienky, môžete si následne uplatniť nárok na odpočet DPH.

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu upravuje § 11 ods. 1 zákona o DPH a rozumieme ním nadobudnutie práva nakladať s tovarom ako vlastník, pričom tento tovar bol odoslaný alebo prepravený kupujúcemu do tuzemska z iného členského štátu v EÚ. Nakupovanie tovaru zo zahraničia bez DPH je možné ak sú splnené nasledovné podmienky:

  • Predávajúci aj kupujúci musia byť registrovaný vo svojej krajine ako platitelia DPH
  • Nadobudnutie tovaru sa musí uskutočniť za protihodnotu
  • Tovar musí byť fyzicky prepravný do tuzemska

Kupujúci je povinný predávajúcemu oznámiť včas informáciu o tom, že je v tuzemsku registrovaný pre DPH a predávajúci mu následne tovar vyfakturuje bez DPH. Takto nadobudnutý tovar je kupujúci povinný samozdaniť prostredníctvom daňového priznania a túto transakciu vykázať v kontrolnom výkaze.


Pri samozdanení vymeria hodnotu DPH z tohto tovaru a ak splnil podmienky má nárok aj na odpočet tejto DPH. V konečnom dôsledku takéto samozdanenie nemá žiaden vplyv na DPH a kupujúci zaplatí za tovar len sumu bez DPH. Nákup z iného členského štátu bez DPH môže uskutočňovať zdaniteľná osoba, ktorá je registrovaná podľa § 4, a par. 7 zákona o DPH.
V prípade ak je zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7 síce nakupuje tovary z iného členského štátu bez DPH, ale pri samozdanení jej nevzniká nárok na odpočet a túto DPH musí vymerať a na základe podaného daňového priznania odviesť v Slovenskej republike. V prípade ak nebude splnená minimálne jedna z uvedených podmienok tak nákup z iného členského štátu nesmie byť uskutočnený bez DPH.

Čo hovoria naši klienti?

"Spolupráca s Natáliou Urbánek splnila všetky naše očakávania. V odbornosti, prístupe, ale aj ochote vždy nájsť potrebné informácie."

Tomáš Lukáč a Kristián Boka
Apartmet Holdings Slovensko s.r.o.

VIAC >

„Odporúčam služby Natálie Urbánek, mám v nej 100 % dôveru, že moje účtovníctvo je v správnych rukách.“

Gabriel Juriš
G&J Finance Consulting

VIAC >

„So službami Ing. Natálie Urbánek som nadmieru spokojný. Vysoká odbornosť, flexibilný a ľudský prístup. Môžem len odporúčať.“

Bc.Martin Nestor
Nestor Capital Investment s.r.o.

VIAC >

"On the whole, I am very satisfied with her and look forward to working with her for many years to come.“

Bernhard Rader
Aviation4Life s.r.o.

VIAC >

"Natália je priama, svedomitá, pracovitá. Priniesla nám novú chuť do podnikania, poriadok a oveľa pokojnejší spánok.“

Vlado Kýbl Mgr.Art.
konateľ, INLUX s.r.o.

VIAC >

Kontaktujte nás

    Zverte vaše ekonomické a daňové záležitosti do rúk profesionálom s bohatými skúsenosťami s vedením účtovníctva a daní, a vždy aktuálnym prehľadom v legislatíve. Zlepšíme finančnú situáciu vašej firmy a ušetríme váš čas a peniaze. 

    © CountOnUs s.r.o. 2021. Všetky práva vyhradené.

    crossmenuchevron-up linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram