Zvýšenie minimálnej sumy stravného a gastrolístky v elektronickej podobe, to sú najnovšie špeciality z dielne rezortu práce, ktoré prinesú zmeny pre zamestnancov a zamestnávateľov hneď v úvode Nového roka. Od 1. januára 2023 stúpne minimálna suma gastrolítska a stravovacie poukážky sa už budú vydávať v prevažne elektronickej podobe. Prechod z papierovej formy na elektronickú sa však bude konať postupne, zákon pozná aj jednu výnimku z prijatého pravidla.
Zamestnanci majú možnosť voľby. V čom spočíva?
Zamestnávateľ je v zmysle Zákonníka práce povinný zabezpečiť zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť má pritom aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi.
Upozornenie:
Uvedenú povinnosť však zamestnávateľ nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny, a ani voči zamestnancom, ktorým poskytuje finančný príspevok na stravovanie.
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie pre zamestnancov najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny:
- vo vlastnom stravovacom zariadení,
- v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa,
- prípadne zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.
- Nárok na zabezpečenie stravovania alebo poskytnutie finančného príspevku na stravovanie má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.
- Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť ďalšie stravovanie alebo poskytnúť ďalší finančný príspevok na stravovanie.
Novela Zákonníka práce účinná od 1.3.2021 zmenila spôsob vydávania stravných lístkov a do praxe zaviedla inštitút finančného príspevku na stravovanie. Zamestnanci si odvtedy môžu zvoliť, či im bude zamestnávateľ dávať gastrolístky alebo im vyplatí príslušnú sumu v peniazoch. Takéto rozhodnutie zamestnanca platí 12 meniť počas tejto doby ho nemožno meniť), pričom finančný príspevok musí zamestnávateľ poskytovať v rovnakej výške ako je suma gastrolístka. Vypláca sa tiež v rovnakom období ako gastrolístky.
- Uvedené platí v prípade, že zamestnávateľ nezabezpečil stravovanie vo svojej alebo dohodnutej kantíne.
Čo je nové od 1.1.2023?
- Od 1.1.2023 už nebude nutné, aby zamestnávateľ uzatváral so zamestnancami dohodu o zrážke zo mzdy, ako sú nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie alebo na účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie.
- Ďalšou novinkou je zvýšenie stravného na pracovných cestách, ktorým rezort práce reagoval na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní, ktorý sa naposledy upravoval smerom nahor 1.9.2022. Minimálna suma stravného by sa od Nového roka mala zvýšiť na 5,10 eur z doterajších 4,80 eur.
- Prvým januárom vstúpi do účinnosti aj časť Zákonníka práce, podľa ktorej sa stravné poukážky budú vydávať najmä v elektronickej podobe prostredníctvom tzv. elektronických kariet.
TIP:
Výnimku z elektronizácie bude tvoriť situácia, kedy zamestnanec nemôže použiť elektronickú stravovaciu kartu počas pracovnej zmeny na pracovisku alebo v jeho blízkosti. Treba však povedať, že zákon pojem „blízkosť“ nedefinuje.
Prijaté zmeny sa dotknú aj podnikateľov v gastro sektore, pre ktorých to okrem iného znamená, že na to, aby mohli prijímať platby cez elektronické stravovacie karty, musia si nechať od poskytovateľ aktualizovať svoj platobný terminál.